0
Farní sbor ČCE v Praze 8 - Kobylisích
Kostel U Jákobova žebříku
U Školské zahrady 1, 182 00 Praha 8 - Kobylisy
telefon: 737 272 252
e-mail: kosteljakob@volny.cz
 
Aktuálně od Jákobova žebříku
Informace o aktuálním sborovém životě.
18. srpna (středa)
15:30 bohoslužba v kostele svatého Václava v areálu Psychiatrické nemocnice Bohnice
22. srpna (neděle)
9:30 bohoslužba v češtině v kostele U Jákobova žebříku a na internetu (káže sestra farářka Anna Pokorná)

11:30 bohoslužba v korejštině v kostele U Jákobova žebříku

14:00 bohoslužba v japonštině v kostele U Jákobova žebříku
QR kód
Pro snazší zadání sbírky je možné využít tento QR kód:
zpět ...
Učme se čekat
Adventní poznámka faráře Miloše Rejchrta.

Pohádka o Dvanácti měsíčkách začíná být dnešním dětem nesrozumitelná. Obstarat jahody v lednu přece nemohl být pro Marušku zas až takový problém... Ať chceme nebo nechceme, žijeme ve společnosti, kde je mnoho věcí dostupných kdykoli, ve dne i v noci. Reklama nám znovu a znovu vtlouká do podvědomí, že je nejen chceme, ale že je chceme mít hned. Žádné šetření, spoření – šetřit musí stát, vy jedinci rozhazujte a nakupujte jako diví; peníze vám dobrá a krásná reklamní víla přinese až domů, stačí zavolat. Nejde jen o to, že exekutora pak volat nemusíme, ten přijde sám: jde o to, že jsme si zvykli na život bez čekání.

Supermarketová kultura má jistě i své přednosti, ale také spoustu negativních průvodních jevů. Jedním z nich je, že odvádí pozornost od růstu, zrání a potřebného čekání jako samozřejmé, nutné a žádoucí součásti života vůbec.

Přece jen ale kdesi v skrytu duše tušíme, že věrné, trpělivé čekání k životu patří. Rodič, pedagog, ale také hudebník a sportovec ti přímo pracují se samozřejmým předpokladem, že sebevětší talent potřebuje čas růstu a zrání. Lidská kvalita v mnoha oborech se nezíská nějakým rázným manažérským rozhodnutím, nákupem, opatřením ihned. Bez čekání se řady věcí a dějů prostě nestane a nenaplní. Však i k lásce, té nejvyšší ctnosti, která vydrží a nezanikne, ani když pomine všecko, patří trpělivé, neuspěchané čekání.

Advent je nádherné období. Učí nás čekat. A má na to i dobré metody, například zpěv adventních písní. Husovu „Navštiv nás, Kriste žádoucí, Pane světa všemohoucí, dej nám se v srdci poznati, bez hrůzy tebe čekati“, zpívejme o Adventu často. Třeba vždycky, když na adventním věnci rozsvěcíme svíčku. Však adventní věnec je také výtečná pomůcka při výuce čekání: rozsvěcejme každou neděli o jednu svíčku více a dočkáme se. Bude jich před Vánocemi jako světových stran, do nichž se rozletí ta očekávaná, vytoužená novina, že „nám, nám narodil se!“

Miloš Rejchrt, farář


zpět ...
© 2005 archa.cz