0
Farní sbor ČCE v Praze 8 - Kobylisích
Kostel U Jákobova žebříku
U Školské zahrady 1, 182 00 Praha 8 - Kobylisy
telefon: 737 272 252
e-mail: kosteljakob@volny.cz
 
Aktuálně od Jákobova žebříku
Informace o aktuálním sborovém životě.
18. srpna (středa)
15:30 bohoslužba v kostele svatého Václava v areálu Psychiatrické nemocnice Bohnice
22. srpna (neděle)
9:30 bohoslužba v češtině v kostele U Jákobova žebříku a na internetu (káže sestra farářka Anna Pokorná)

11:30 bohoslužba v korejštině v kostele U Jákobova žebříku

14:00 bohoslužba v japonštině v kostele U Jákobova žebříku
QR kód
Pro snazší zadání sbírky je možné využít tento QR kód:
zpět ...
Distanční kostel
aneb virtuální setkávání

Státní opatření proti šíření nákazy covid-19 nám uzavřela kostel. Skoro pro všechny, na několik týdnů, opakovaně. Farář i staršovstvo se proto snaží bohoslužby i další sborová setkání zprostředkovat do našich domovů. Zatím jedinou cestou je internet (videopřenosy, záznamy, telekonference či zasílání e-mailem).

Bohoslužby vysíláme v přímém přenosu v neděli ráno a zároveň je možné si je pustit i ze záznamu později. V prvních týdnech šlo jen o kratší pobožnost, ale později přešly bohoslužby do plné liturgie včetně zpěvu s hudebním doprovodem. Když jsme se koncem jara zase začali k bohoslužbám scházet v kostele, zvažovalo staršovstvo, zda tyto videopřenosy ukončit. Nakonec se rozhodlo je zachovat, protože mohou přinést evangelium i lidem, kteří by na bohoslužbu nepřišli
(ať už z obavy z nákazy či z jiných důvodů).

V období zcela uzavřeného kostela zhlédlo celou internetovou bohoslužbu cca 20–25 účastníků, v období letního uvolnění cca 5–10 účastníků. Za jedním účastníkem se může skrývat jeden člověk, ale i celá domácnost u jednoho počítače. Většina lidí sleduje bohoslužbu v přímém přenosu, menšina pak v průběhu neděle a ojediněle i v následujících dnech.

COVIDová omezení silně zasáhla i kontakt české části sboru s Korejci a Japonci. Zejména korejská komunita přistupuje k protiepidemickým opatřením vážněji a důsledněji. Takže ke společným bohoslužbám jsme se nesešli ani v době letního uvolnění. Touha po společenství však nevymizela, a tak se (kromě úspěšného internetového bazaru jídel) konaly i dvě mezinárodní bohoslužby přenášené po internetu. Díky tomu jsme mohli zkusit experiment: kázání zazní jen v jednom jazyce, v ostatních jazycích jsou na obrazovce titulky. V prosinci bylo korejskými a japonskými titulky opatřeno české kázání, v lednu vyzkoušíme pravděpodobně české a korejské titulky nad japonským kázním. Jsme si vědomi, že některým sestrám a bratrům nemusí titulky vyhovovat. Proto bude staršovstvo po lednové bohoslužbě vděčné za vaše připomínky a názory.

Staršovstvo si také uvědomuje, že sestry a bratři, kteří internet nemohou používat, jsou od sborového života takřka odříznuti. Proto zve na bohoslužby (dokud je počet účastníků v kostele omezen) přednostně právě ty, kteří bohoslužby po internetu nemohou sledovat. Pokud nemáte přístup ani k e-mailu a rádi byste si nedělní kázání alespoň přečetli, ozvěte se faráři nebo staršovstvu (kontakty viz na konci Terasy) a můžeme vám kázání zasílat běžnou poštou (dopisem).

Internet je rozsáhlý, a tak se sborová on-line setkávání uskutečňují pomocí různých počítačových programů a platforem. Zde je přehled jejich adres:


Většinu těchto informací (vč. záznamů kázání z každé neděle) najdete zde na sborovém webu www.kosteljakob.cz.

Sborové ohlášky zasíláme každou neděli e-mailem spolu s textem kázání a odkazem na videozáznam kázání. Pokud chcete ohlášky dostávat do svého mailu, ozvěte se faráři či staršovstvu.

Pár tipů nakonec:

  • Videopřenos bohoslužeb běží na Facebooku, ale pro jeho sledování nemusíte být na Facebooku přihlášeni.

  • Pro záznamy bohoslužeb nemusíte chodit na Facebook vůbec. Najdete je na webových stránkách sboru.

  • Pokud přijdete na Facebookovou stránku s videi v neděli příliš brzo, přímý přenos se vám neukáže. Je potřeba stránku znovu načíst přesně v 9:30, to už přenos zaručeně běží.

  • Ani k účasti na biblické nemusíte mít účet na Skype. Pokud se chcete biblické zúčastnit, ozvěte se faráři a dozvíte se vše potřebné.

  • Videokonferencí se můžete účastnit, i když nemáte v počítači kameru či ji ne používáte. I kdybychom se jen slyšeli, bude to dobré.Jan Šotola


zpět ...
© 2005 archa.cz